Taiwan edistää kryptovaluutan sääntelyä

| 3 min read
Taiwan Advances Crypto Regulation as Draft Act Passes First Reading in Parliament

Taiwan on ottanut merkittävän askeleen kryptovaluutta-alan sääntelemiseksi ehdottamalla erityistä kryptovaluutta-lakia, joka on hyväksytty ensimmäisessä lukemisessa Lainsäädäntö-Yuanissa (Taiwanin parlamentissa). Tämä ehdotettu laki, jonka on kirjoittanut yhteistyössä Yung-Chang Chiang ja 16 muuta lainsäätäjää, vaatisi kaikkia Taiwanissa toimivia kryptovaluuttapörssejä hankkimaan luvan. Noudattamatta jättämisestä voisi seurata määräys lopettaa toiminta.

Vaikka Taiwanin rahoitusvalvontaviranomainen (FSC) oli aiemmin julkaissut kryptoalalle ohjeita itsesääntelyn muodostamiseksi, näiltä toimilta puuttui laillinen sitovuus. Tavoitteena on luoda sääntelykehikko, joka tarjoaa valvontaa ja laillista sitovuutta kryptoyrityksille, korostaen tällaisen lain välttämättömyyttä asianmukaisen sääntelyn varmistamiseksi kryptovaluuttasektorilla. Tämä uusi lainsäädäntö pyrkii luomaan valvontaa ja täytäntöönpanokelpoisuutta Taiwanissa toimiville kryptovaluutayrityksille. Ehdotettu kryptovaluutta-laki velvoittaa alustoja hankkimaan luvan tai kohtaamaan viranomaisten määräykset toiminnan lopettamisesta, mikäli vaatimuksia ei noudateta. Lain on kirjoittanut lainsäätäjä Yung-Chang Chiang ja 16 muuta vastauksena aikaisempaan itsesääntelyyn, jolla ei ollut laillista sitovuutta.

Lue myös: Keskuspankki: Suomen uusi maksuliikennejärjestelmä

Tätä seurasi, kun Lainsäädäntö-Yuanin jäsen Yung-Chang Chiang ilmaisi aikomuksen saada tämän lain ensimmäinen luonnos parlamentin tarkasteltavaksi jo marraskuun 2023 loppuun mennessä tai jopa aiemmin. Uusi erityislaki antaisi sääntelyviranomaisille vallan määrätä hallinnollisia rangaistuksia toimijoille, jotka rikkovat näitä itsesääntelyn sääntöjä. Lain tavoitteena on vastata alan tarpeeseen saada laillisesti sitova sääntely, koska aikaisemmista itsesääntelyn ohjeista puuttui tällainen valta. Chiang odottaa lakiluonnoksen olevan parlamentin tarkasteltavissa marraskuun 2023 loppuun mennessä. Laki antaa valtuudet määrätä rangaistuksia itsesääntelyn rikkojille, vastaten alan tarpeeseen saada sääntelyn täytäntöönpanokelpoisuutta.

Lainsäädäntö-Yuanin jäsen Yung-Chang Chiang, joka ehdotti erityislakia yhdessä muiden kanssa, sanoi: “Toivomme, että rahoitusvalvontaviranomainen voi myös antaa oman versionsa lakiluonnoksesta parlamentille, mikä mahdollistaisi yhteiskunnan eri sektoreiden konsensuksen vahvistamisen prosessin aikana.” Chiang sanoi, että rahoitusvalvontaviranomaisen tulisi antaa oma lakiluonnoksensa yhteiskunnallisen konsensuksen vahvistamiseksi.

Taiwan ehdottaa kryptovaluutta-lakia offshore-markkinoiden huolenaiheiden käsittelemiseksi ja sääntelyn tehostamiseksi

Taiwanin ehdottama kryptovaluutta-laki tulee vastauksena huoliin offshore-kryptovaluuttamarkkinoiden toiminnasta ja pyrkii estämään “sääntelyn arbitraasin”. Lakiasäätäjien mielestä krypto-omaisuus eroaa perinteisistä rahoitustuotteista ja ansaitsee erityissääntelyn. Ehdotetun lain lisäksi Taiwanin rahoitusvalvontaviranomainen esitteli 26. syyskuuta ohjeistuksen kryptovaluuttatilan sijoittajansuojan parantamiseksi.

Nämä ohjeet kattavat useita alan näkökohtia, mukaan lukien pörssivarallisuuden erottamisen asiakasvaroista, digitaalisten omaisuuserien listauksen ja poiston tarkastelun sekä ulkomaisten virtuaalivaluuttapalveluntarjoajien velvoitteen hankkia tarvittavat hyväksynnät paikallisilta sääntelyviranomaisilta. Samana päivänä Taiwanissa toimivat suuret kryptovaluuttapörssit muodostivat myös yhdistyksen edistääkseen alan etuja. Kryptovaluutta-laki käsittelee offshore-markkinoiden huolenaiheita ja estää sääntelyn arbitraasia omintakeisella krypto-omaisuusalalla. Se seuraa syyskuussa annettuja FSC:n ohjeita keskittyen sijoittajansuojaan kryptovaluutoissa. Suuret taiwanilaiset pörssit muodostivat yhdistyksen samana päivänä edistääkseen alan etuja.

Ehdotettu kryptovaluuttasaantelyn lakiesitys Taiwanissa läpäisi äskettäin ensimmäisen lukemisen parlamentissa, mikä edustaa merkittävää askelta eteenpäin. Kuitenkin lakiesityksen tarkka aikataulu toiselle lukemiselle on tällä hetkellä epäselvä. Taiwanin lainsäädäntömenettelyjen mukaan lakiesityksen täytyy yleensä läpäistä kolme lukemista ennen kuin se tulee laiksi.

Ensimmäisen lukemisen 28. lokakuuta jälkeen lakiesitys etenee nyt valtiovarainvaliokuntaan tarkasteltavaksi ja keskusteltavaksi. On kuitenkin epäselvää, kuinka kauan tämä prosessi voi kestää. Jotkut analyytikot ennustavat, että valiokunnan tarkastelu voitaisiin mahdollisesti saada valmiiksi ennen vuoden 2022 loppua, mikä sallisi toisen lukemisen tapahtuvan vielä tänä vuonna. Kuitenkin toiset varoittavat, että tarkasteluprosessi voi venyä pidemmäksi, erityisesti huomioiden kryptovaluuttasääntelyn monimutkaisuuden ja teknisen luonteen.

Realistisemmin toinen lukeminen ei välttämättä tapahdu ennen tammikuuta 2024 tai myöhemmin. Tämä johtuu siitä, että nykyinen lainsäätäjien toimikausi Taiwanissa päättyy tammikuussa 2024. Lakiesitykset eivät voi siirtyä toimikausien välillä, joten jos kryptovaluuttasääntelyn lakiesitys ei läpäise toista lukemista tammikuuhun 2023 mennessä, se pitäisi esitellä uudelleen ja aloittaa prosessi alusta.

Sillä välin Taiwanin kryptoala jatkaa toimimista harmaalla alueella. Tällä hetkellä ainoa merkittävä sääntely on virtuaalivarauspalveluntarjoajien vaadittu rahanpesun estämisen mukainen toiminta. Muutoin kryptoala on pitkälti sääntelemätön Taiwanissa. Kryptovaluuttasääntelyn lakiesityksen hyväksyminen loisi selkeämmät ohjeistukset ja valvonnan pörsseille, sijoittajille ja kryptoa hyödyntäville yrityksille.

Vaikka tarkka aikataulu on epävarma, Taiwan selkeästi etenee kohti kryptoalan sääntelyä. Mutta lainsäädäntökalenteri ja -menettelyt merkitsevät, että yleisön täytyy mahdollisesti odottaa vuoteen 2024 asti nähdäkseen lakiesityksen lopulta laiksi asti. Tällä hetkellä kryptoala jatkaa nopeaa kasvuaan pitkälti sääntelemättömässä ympäristössä samalla, kun hallitus työstää pitkää politiikanluomisprosessia.

Lue myös: Kryptovaluutan valitseminen on voittajalippujen poimimista