Asiantuntija: Kryptohuijaukset lisääntyvät buumin aikana

Daniel Nordin
| 4 min read

Kryptohuijaukset voivat lisääntyä. Kuvituskuvassa mies varastaa bitcoinin pankkiholvista.

Kryptohintojen noususuhdanne saattaa saada kryptohuijaukset lisääntymään ja houkutella hakkereita. Thailand Digital Asset Association on varoittanut thaimaalaisia käyttäjiä siitä, että viimeaikainen buumi voi tuoda tullessaan myös ikäviä lieveilmiöitä, kertoo Thaimaassa ilmestyvä englanninkielinen sanomalehti Bangkok Post verkkosivuillaan.

Thailand Digital Asset Association on yhdistys, joka koostuu lohkoketjujen puolestapuhujien verkostosta ja pyrkii lisäämään kansalaisten tietoisuutta myös kryptovarallisuuskuplan pimeistä puolista.

Yhteisöllisen markkinapaikka Bitcastin perustajan ja yhdistyksen johtajan Suppakrit Boonsatin mukaan kryptohintojen noususta huolimatta varkauden toteuttamisen kustannukset pysyvät ennallaan, mikä houkuttelee huijareita.

OKX mainosbanneri CTA
“Kaikki odottavat, että kryptovaluuttamarkkinat ovat tänä vuonna nousukiidossa, mikä johtuu pääasiassa spot Bitcoin -vaihtorahastojen lanseeraamisesta ja Bitcoinin hinnan puolittumisesta.”

Varovaisuus on tarpeen, sillä Thaimaassa nähtiin viime vuonna huikeat 867 miljardin bahtin (24,2 miljardin dollarin) tappiot kryptohakkeroinnissa. Lisäksi yhdistyksen jäsenten mukaan kryptovaluuttojen säilyttämisen ongelmallisuus on viivästyttänyt Thaimaan kryptokehitystä.

“Jos omaisuus varastetaan, rahoja ei saada takaisin. Halvin ja tehokkain taktiikka on estää vahingon syntyminen”, Boonsat lisäsi.

Lisäksi yhdistys priorisoi asiakkaiden kouluttamista krypto-omistuksen todistamisen ymmärtämisestä. “Jos sijoittajat ymmärtävät omistusoikeuden todistamisen, he tietävät, mitä heidän on todella suojeltava.”

Sen lisäksi, että suorat kryptohuijaukset piinaavat Thaimaata, toinen esiin nostettu mahdollinen haittapuoli on digitaalisten varojen varastoinnin ymmärtämättömyys.

Asiakkaiden ei tarvitse luottaa pörssiin digitaalisen omaisuuden varastoinnissa, hän totesi. Sijoittajilla on oltava tietoa, tietoisuutta ja asianmukaisen teknologian käyttöä, jotta markkinoiden kasvu olisi kestävää.

“Paremman ymmärryksen myötä uskon, että varojen säilyttäminen on helppoa ja ne ovat turvallisempia hakkeroinnilta.”

Thaimaan massiiviset kryptohuijaukset


Kryptovaluuttaan liittyvien pidätysten sarjassa Thaimaan viranomaiset nappasivat syyskuussa 2023 viisi epäiltyä kryptohuijaukseen liittyen. Massiivisella petoksella kiristettiin paikallisilta sijoittajilta yli 76 miljoonaa dollaria.

Thaimaan tietoverkkorikollisuuden tiedottaja sanoi tuolloin, että sijoitusjärjestelyt aiheuttavat edelleen tuhoa Thaimaassa, mikä vaatii sääntelytoimia.

Kryptohuijaukset ovat yhä kehittyneempiä ja ovat kohdistaneet hyökkäyksensä käyttäjiin harhaanjohtavien hallituksen omistamien verkkosivustojen URL-osoitteiden kautta, joiden kautta pääsee kryptolompakoihin.

Asiantuntija: Kryptoteollisuudella paljon haasteita


Kryptovaluuttateollisuus jatkaa nopeaa kehitystä ja kasvuaan tuoden mukanaan joukon kyberturvallisuuteen liittyviä haasteita, kuten kryptohuijaukset.

Vaikka lähes kaikki kryptovaluutat on suojattu jonkinlaisella salauksella, mikä tekee näistä digitaalisista varoista immuuneja hakkeroinneille, väärennöksille tai kaksinkertaiselle kulutukselle, ala on edelleen haavoittuvainen useille ulkoisille uhille.

Tietojenkalasteluhyökkäykset, haittaohjelmat, kryptolompakoiden tai -pörssien haavoittuvuudet tai älysopimuksiin liittyvät puutteet ovat joitain merkittäviä kipukohtia, jotka voivat pahimmillaan osoittautua käyttäjille kalliiksi.

“Lohkoketjuteollisuus kohtaa kehittyviä kyberturvallisuushaasteita, joiden ensisijainen huolenaihe on alttius hakkeroinneille ja petoksille, koska niihin liittyy mahdollisuus varastaa omaisuutta hyödyntämällä yhtä heikkoa pistettä”, kryptoturvayritys Hexensin toimitusjohtaja ja perustaja Sipan Vardanyan kertoi Cryptonewsille.

Vardanyan huomautti, että hajautetuilla teknologioilla, kuten lohkoketjulla, on keskeinen rooli kyberturvallisuuden parantamisessa kryptovaluuttojen ekosysteemeissä.

Hän huomautti, että vaikka nämä teknologiat tarjoavat parannettua turvallisuutta poistamalla välistä kaikki välikädet, kuten kryptovaluuttojen välittäjät, ne tuovat mukanaan myös ainutlaatuisia riskejä, kuten älysopimusten ja siltojen haavoittuvuuksia.

Trezor kryptolompakko

Rug pull -kryptohuijaukset riesana


Web3-alustat ovat tänä vuonna menettäneet yli 1,2 miljardia dollaria hakkerointien ja Rug Pullin seurauksena, kuten Web3:n bugipalkkioalusta, Immunefi, on raportoinut.

Raportti paljasti yhteensä 211 erillistä tapahtumaa, jotka vaikuttivat tähän valtavaan summaan, ja pelkästään elokuun tappiot olivat 23,4 miljoonaa dollaria.

Kerroimme helmikuussa, kuinka kymmenet tuhannet ihmiset joutuivat pettymään, kun niin sanottu rug pull -huijaus on osunut omalle kohdalle.

Ryhmä huijareita on onnistunut huijaamaan yli 42 000 uhria ja kerännyt huikeat 32 miljoonaa dollaria huhtikuussa 2023 alkaneessa kryptohuijausten sarjassa.

Tämän huijauksen tekee ainutlaatuiseksi se, että siinä käytettiin menetelmää, joka jopa huijasi joitakin alan tunnettuja turvallisuustekijöitä, lohkoketjuturvayhtiö Blockfence paljasti.

Etelä-Koreassa kryptohuijaukset otetaan vakavasti


Aasian suuret taloudet tiivistävät yhteistyötään teknologian ja web3-alustojen parissa samalla kun Etelä-Korea keskittyy uusien innovaatioiden edistämiseen kryptolainsäädännössään. Maan viranomaiset ovat sitoutuneet tasapainottamaan sijoittajansuojaa ja teknologista kehitystä seuraavassa vaiheessa kryptosäädösten kehittämisessä.

Financial Services Commissionin varapuheenjohtaja Kim So-young korosti äskettäin Soulissa pidetyssä konferenssissa sääntelyn tarpeellisuutta tämän herkän tasapainon saavuttamiseksi digitaalisten valuuttojen osalta.

Tämä suuntausmuutos johtuu Etelä-Korean hallituksen ja keskuspankin yhteistyöstä Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) kanssa sen jälkeen, kun Etelä-Korean keskuspankki käynnisti lokakuussa hankkeen tukkukaupan keskuspankkien digitaalisen valuutan (CBDC) kehittämiseksi.

Pankkiirin epätoivoinen yritys


Kryptohuijaukset ovat sii globaali vaiva. Esimerkiksi Yhdysvaltain Kansasissa sijaitseva paikallinen yhteisöpankki, Heartland Tri-State Bank, joutui viime kesänä sulkemaan ovensa sen jälkeen, kun sen toimitusjohtaja Shan Hanes menetti miljoonia kryptovaluutta-huijauksessa.

Tapahtuma paljastui heinäkuussa, kun Hanes epätoivoisena saadakseen rahansa takaisin oletetusta kryptovaluutta-sijoituksesta, teki erikoisen pyynnön eräälle varakkaalle asiakkaalleen, kertoo Bloombergin tuore raportti.

Raportin mukaan pankinjohtaja pyysi asiakasta lainaamaan hänelle 12 miljoonaa dollaria ja lupasi maksaa lainan takaisin 10 päivän kuluttua lisättynä miljoonalla dollarilla korkoa. Hanes kertoi sijoittavansa kryptoon jonkun toisen avustuksella ja väitti, että joitakin langattoman maksun ongelmia tarvittiin lisää varoja ratkaistakseen.

Paikallinen, ilmeisen varakas, maanviljelijäasiakas kieltäytyi lopulta lainan antamisesta ja epäili sitä krypto-huijaukseksi. Hän jopa neuvoi Hanesia matkustamaan Hongkongiin rahan palauttamiseksi.

Maanviljelijän havaittua, että Hanes oli kuitenkin pihistänyt ja todellakin siirtänyt 12 miljoonaa dollaria, hän vei asian yhden Heartlandin hallituksen jäsenen tietoon. Tämän seurauksena Kansasin osavaltion pankkivalvojan toimisto aloitti tutkinnan pankkia kohtaan ja julisti sen maksukyvyttömäksi.